26.06.2020 Premiera pierwszej części trylogii antologii queerowej fantastyki Tęczowe i fantastyczne. Kolejne zostały opublikowane w 2022 i 2023 roku. Inicjatywa Grupy Wydawniczej Alpaka.
Różnorodność fantastycznych światów i różnorodność ludzkich tożsamości doskonale do siebie pasują. Fantastyka w naszym kraju rzadko jednak sięga po motywy związane z LGBTQ+ – takie jak homoseksualność, biseksualność i panseksualność; aseksualność i aromantyczność; niebinarność i transpłciowość; interpłciowość; relacje niemonogamiczne i formy społeczne inne niż tzw. tradycyjny model rodziny.
Tęczowe i fantastyczne. Zbiór 44 opowiadań i esejów pod redakcją Magdaleny Stonawskiej i Loë Fjorsigviss.
Tęczowe i fantastyczne 2. Autostopem przez tęczę. Tom pod redakcją Magdaleny Stonawskiej i Artura Nawrota. Zbiór dziewięciu długich opowiadań, czterech miniaturek, jeden komiks i jeden wiersz, a także wstęp autorstwa Ewy Tomaszewicz.
Tęczowe i fantastyczne 3. Słowo queer znaczy dziwny. Tom pod redakcją Magdaleny Stonawskiej i Artura Nawrota. Zbiór 12 opowiadań, jeden komiks oraz wstęp autorstwa Artura Nowrota, a także czternaście prac graficznych.
Każdy tom dostępny bezpłatnie w formie e-booka.
*******************
ODNOŚNIK L*AW
TEKSTY
SLK. Fantastyka w kolorach tęczy. Rozmowa z Magdaleną Stonawską i Loë Fjorsigviss (2020)
AUDIO
Weronika Mamuna. Obca która była.Tęczowe Lektury
KONTEKSTY & LINKI
TEKSTY
Tęczowa fantastyka – czego od niej oczekujemy. Whosome (rozmowa)