1995-1999 W tym czasie Alicja Żebrowska tworzyła projekt „Onone - świat po świecie”, na który składa się wideoinstalacja oraz cykl fotografii. Tytułowe „Onone” jest neologizmem, który łączy dwa zaimki „on” i „one”. Tym samym już na poziomie języka artystka wprowadza nas w temat swojego dzieła – w temat androgyniczności. Żebrowska w swojej twórczości eksploruje wątki z obszarów objętych sferą tabu, podejmuje tematy marginalne, podskórne, pomijane.
W projekcie „Onone” zagadnienie niebinarności, niejednoznaczności płci artystka sytuuje w kontekście antycznej mitologii i archetypów stale obecnych w europejskiej kulturze – choć nierzadko spychanych na jej marginesy. Przywołuje mityczne postaci Androgyne i Hermafrodyty, którym twórczyni nadaje kolejne wcielenia: Affirmatio, Assimilatio, Autoconsummtio, Continuo, Synchron, Sexfantilis, Hypnosis, Autonekrophagos, Nekroinfanaticus, Rebis Versum.
Jak pisał Paweł Leszkowicz: świat stworzony przez artystkę w fotograficznym cyklu „to nowy Raj, w którym grzech pierworodny, wygnanie i podział nie wydarzyły się i nie mają prawa istnienia. Raj stworzony w wyobraźni optymistycznej i przewrotnej wizjonerki, która usiłuje zmienić lęk przed nadchodzącą apokalipsą w obietnicę wiecznego szczęścia”.
**************
KONTEKSTY & LINKI
VIDEO
https://artmuseum.pl/pl/filmoteka/praca/zebrowska-alicja-onone?age18=true
TEKSTY
https://archiwum-obieg.u-jazdowski.pl/artmix/26519
https://culture.pl/pl/tworca/alicja-zebrowska
http://www.crossdressing.pl/main.php?lv3_id=560&lv1_id=24&lv2_id=33&lang=pl