InterAlia
Iwona Stasiak Drag kings – kamp czy zaangażowanie polityczne? Analiza zjawiska drag na przykładzie polskich drag kingów
Artykuł skupia się na fenomenie sceny drag king. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy stand-upy drag kingów są czystą zabawą, kampowym performansem, czy może przejawem zaangażowania politycznego.
"Jako fenomen, który obnaża kulturową konstrukcję płci, zjawisko drag jest istotnym elementem kultury queerowej. Drag queens, dzięki swojej obecności w kulturze popularnej, stały się w Polsce znane szerszej publiczności (a nie tylko uczestnikom kultury LGBTQ). Inaczej sprawy mają się w przypadku drag kings – znajomość tego zjawiska jest nikła, a występy niszowe."
W pierwszej części artykułu dokonano analizy kontekstów teoretycznych omawianego spektaklu oraz dotychczasowych wyników badań. W drugiej części przedstawiono zakres indywidualnych badań autora, które obejmowały zastosowanie metody etnograficznej wraz z technikami analizy treści oraz wywiadem częściowo ustrukturyzowanym. Dane zebrano w 4 wywiadach z przedstawicielami polskich drag kingów oraz w 55 nagraniach różnych występów. Wyniki badań sugerują, że zaangażowanie polityczne jest głęboko zakorzenione w występach drag kingów. Nie jest to jednak jedyna kategoria, którą można zastosować do ich opisu.
************
ODNOŚNIKI L*AW
Brokatowa Wstęga Mobiusa
KONTEKSTY & LINKI
Dziewczyny z boyz bandu: kim są drag kings?
Drag King Heroes – w poszukiwaniu polskich superbohaterów