2.02.2023 Otwarcie wystawy Kim Lee. Królowa Warszawy w Muzeum Woli. Kuratorka wystawy Magdalena Staroszczyk. Konsultacje: Kinga Dunin i Remigiusz Szeląg. "Pierwsza wystawa poświęcona najsłynniejszej warszawskiej drag queen – Kim Lee. Królowa Warszawy. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli".
Na wystawie:
Garderoba Kim Lee
Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w postaci ikoniczne dla polskiej i warszawskiej kultury, takie jak Violetta Villas, Warszawska Syrenka czy Hanka Ordonówna. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. „Mam szczęście, że od tylu lat robię coś, co uwielbiam, a do tego publiczność się przy tym świetnie bawi. Wydaje mi się, że kiedy mnie ściągną ze sceny, to po prostu zniknę” – mówił w październiku 2020 roku Jakubowi Wojtaszczykowi w wywiadzie do książki Cudowne przegięcie.
Projekt artystyczny Agaty Zbylut i esej fotograficzny Pat Mic
Obok kostiumów na wystawie pojawią się zdjęcia i filmy dokumentujące sceniczne tożsamości najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny powstający w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy stanowić będzie drugą część wystawy. Zdjęcia Zbylut zwracają uwagę na misterny proces przygotowywania kostiumów, odsłaniając tworzące je szwy i konstrukcje.
Przestrzeń garderoby jest także tematem pracy dokumentalistki Pat Mic powstałej na zamówienie Muzeum Warszawy. Jej esej fotograficzny ukazuje przepych, różnorodność, ale i uporządkowanie kolekcji. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów wydobywają ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen.
„Wielość i różnorodność elementów garderoby Kim Lee widać w zdjęciach Agaty Zbylut. Artystka w 2022 roku zrealizowała prezentowany na wystawie projekt, w którym pracowała z ubiorami Kim Lee, tworząc fotograficzne archiwum. Częścią ekspozycji jest też zaproszenie do dotknięcia, a nawet przymierzenia wybranych elementów stroju drag queen” – mówi Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystawy. „To ważna wystawa dla miejskiego muzeum. Przypomina o tym, że historia Warszawy była i jest różnorodna. I że bywa bardzo kolorowa!”– dodaje. Wybrane kostiumy z garderoby Kim Lee wejdą do kolekcji Muzeum Warszawy.
Przynależność do mniejszości
Historia Kim Lee to także opowieść o doświadczeniu przynależności do dwóch grup: mniejszości wietnamskiej w Warszawie i społeczności LGBTQ+. Warszawskich Wietnamczyków przez niemal trzy lata obserwował z aparatem Rafał Milach. Na wystawie pojawią się jego fotografie z cyklu „Ba Lan” znajdujące się w kolekcji Muzeum Warszawy.
Andy działał na rzecz integracji społeczności wietnamskiej i polskiej, a także akceptacji społecznej lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer, współpracując z organizacjami równościowymi, m.in. Kampanią Przeciw Homofobii, Lambdą, Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza. Kim Lee pojawiała się też na Paradach Równości i Manifach.
Spuścizna Kim Lee
Po śmierci cała spuścizna Kim Lee – setki strojów, nakryć głowy, butów - trafiła pod opiekę Remigiusza Szeląga, wieloletniego partnera Andy'ego. „Byłoby wspaniale, gdyby znalazł się sposób na pokazanie ich szerszemu gronu osób – pamięć po drag queen Kim Lee nigdy nie może zaginąć w naszej społeczności” – mówił w wywiadzie udzielonym magazynowi „Replika”.
Wernisaż wystawy 1.02.2023, finisaż 30.07.2023.
Projekt powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa i QueerMuzeum.
Projekt plakatu: Joanna Bębenek w oparciu o zdjęcie Kim Lee, fot. Monika Nyckowska
Źródło informacji: materiały Muzeum Warszawy.
**************
ODNOŚNIKI L*AW
Zbiór opowiadań Imigracje Kai Malanowskiej (pierwowzorem opowiadania Butterfly jest Kim Lee)
KONTEKSTY & LINKI
TEKST
Wystawa Kim Lee. Królowa Warszawy (opis muzeum)
Program towarzyszący wystawie
Opowieść o Kim Lee jest tak piękna, że przymykamy oko na elementy, które do niej nie pasują. Emilia Dłużewska (wyborcz.pl)
Kim Lee (Encyklopedia LGBT)
Kim Lee (Wikipedia)
Wszystkie moje sukienki. Rozmowa z Kim Lee (dwutygodnik.com)
Wybór Andy'ego. Katarzyna Niedurna (dwutygodnik.com)
Radni PiS zaniepokojeni wystawą o Kim Lee (wyborcza.pl)
WIDEO
Zwiastun wystawy (FB)
AUDIO
Godzina Szumu#80 Kim Lee w Muzeum Woli (podcast)
Historia najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Katarzyna Szustow rozmawia z Magdaleną Staroszczyk (TokFM)