24.06.2022 Premiera monodramu dokumentalnego Pawła Pacyny Cambio dolor. Wyznanie wiary w ramach „Teatru na faktach” projektu w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. „Ja poza tym, że identyfikuję się jako osoba niebinarna, to identyfikuję się jako bałtycka nimfa”. Scenariusz powstał metodą verbatim na podstawie rozmów z Daną Hirsh. Wywiady, scenariusz, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, choreografia: Grzegorz Grecas i Paweł Pacyna; Występuje: Paweł Pacyna.
"Ja poza tym, że identyfikuję się jako osoba niebinarna, to identyfikuję się jako bałtycka nimfa. I właśnie przedwczoraj skoczyłam sobie do jeziora i uznałam, że jestem mokra i obowiązki mam mokre. Cały ten mitologiczny vibe związany z nimfami odnajduje się jakby w… To jest związane z czymś więcej. Ofelia… Ofelia nie jest nimfą, ale jej wizerunki malarskie są takie bardzo nimfowe, ona wpływa do tej wody, żeby się utopić… z tymi kwiatami.
Jedna moja wykładowczyni kiedyś napisała solidny artykuł o strategiach ofellicznych… Sfera publiczna jest ufundowana na męskiej racjonalności, przez co emocje są z niej wypierane, a kobiety spycha się poza racjonalność. I strategiami, które one mają do dyspozycji są strategie emocjonalne. Samobójstwo, szaleństwo, furia. W sensie siły bezsilnych.
Moja matka jest cokolwiek niezrównoważoną osobą, tak mistycznie wierzącą, więc byłam w neokatechumenacie… Masz takie wspólnoty, nie wiem, dwadzieścia, czterdzieści osób, i ludzie w trakcie odpadają… jak w szkole teatralnej. Moją matkę na przykład kiedyś wyrzucono i katechiści powiedzieli jej, że drzewo, które daje złe owoce, musi zostać ucięte i precz w ogień rzucone. Droga neokatechumenalna jest bardzo performatywna. Tam jest inny kod wizualny. Są też pieśni, które są o wiele bardziej seksi niż pieśni w Kościele.
Więc nimfy i pieśni to jest mój vibe". (fragment monodramu)
Matronat Kultura Równości.
*************
KONTEKSTY & LINKI
TEKSTY