3.03.2023 Premiera spektaklu Stella Walsh. Najszybsza osoba świata w reżyserii Jana Jelińskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Stella Walsh w Polsce bardziej znana jest jako Stanisława Walasiewicz. >>Stella Walsh przychodzi na świat w 1911 roku w Wierzchowni. Rok później razem z matką emigruje do Stanów Zjednoczonych. Już jako nastolatka odnosi sukcesy w zawodach sprinterskich. W 1932 roku zdobywa złoto na olimpiadzie w Los Angeles na dystansie 100 metrów, a w 1936 roku srebro na olimpiadzie w Berlinie.
Po zakończeniu kariery zajmuje się trenowaniem młodzieży. 4 grudnia 1980 roku w trakcie napadu Stella Walsh zostaje śmiertelnie postrzelona przez jednego z napastników. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazuje, że Stella była osobą interpłciową. Wyniki sekcji wywołują transfobiczne śledztwo, którego stawkę stanowią zdobyte medale i ustanowione rekordy. Stelli zarzuca się świadome oszustwo i zajmowanie miejsca „prawdziwym kobietom”. Media obiega nagłówek „STELLA WAS FELLA” („Stella była chłopakiem”). Twórcy spektaklu tworzą biograficzną fikcję o postaci Stellli Walsh, wychodząc od tego, czego o niej nie wiemy, co pozostaje tematem domysłów i spekulacji. Z czym mierzyła się Stella? Jakie znaczenie dla jej decyzji o utrzymaniu w tajemnicy swojej interpłciowości miało dorastanie w konserwatywnym, katolickim domu? Czy eksplorowała swoją nienormatywną tożsamość płciową i seksualną? Głównym tematem opowieści twórcy czynią doświadczenie dyskryminacji osoby interpłciowej. Dyskryminacji, która zaczynać się może już w domu rodzinnym i w gronie najbliższych osób. Spektakl jest zaproszeniem do snucia empatycznej fantazji sojuszników osób interpłciowych. Historia Stelli opowiadana z takiej perspektywy staje się gestem sprzeciwu wobec medialnego śledztwa, którego padła ofiarą<<.
Tekst i dramaturgia: Anna Mazurek. Występują: Zhenia Doliak, Katarzyna Pawłowska, Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Michał Surówka, Małgorzata Witkowska.
Grafika: Tomek Popakul
*************
KONTEKSTY & LINKI
TEKSTY
Stella Walsh. Najszybsza osoba świata (Opis Teatru)
Jestem tym, kim jestem i jest mi z tym dobrze. Rozmowa z Janem Jelińskim (dziennikteatralny.pl)